שרון ג'ורג'י

יחסים במשפחה

יחסים במשפחה

משפחה היא אחת מיצירות המופת של הטבע" ג'ורג' סנטיאנה

משפחה היא מקור תמיכה, קרקע יציבה שמאפשרת לנו להתפתח, להתנסות ולהרגיש בטחון שתמיד יהיה לאן לחזור, מקום בו נקבל עזרה כאשר נזדקק לה, שיהיה מי שיאהב אותנו.

יחד עם זאת, פעמים רבות אנחנו נתקלים בקשיי תקשורת, ביחסים מורכבים שיוצרים מועקה אשר עלולה להביא לסבל ולנתק.כאשר נוצר נתק במשפחה, או אפילו מרחק מעיק, כל המעורבים חשים דחיה וסבל, הן הצד המתנתק והן הצד ש"בחר" בניתוק. לניתוק יש השלכות רבות על הערך העצמי , על תחושת הביטחון והאמון בבני אדם ובעולם. פעמים רבות נוצר צורך להיצמד רגשית לאנשים אחרים ואז יכולה להיווצר תלות רגשית או לחילופין בשל הפחד להיפגע שוב, נבנים מנגנוני הגנה של ריחוק ונפרדות.

הסיבות לניתוק הן מגוונות אך רובן נשענות על מספר מצבים מרכזיים.

*קושי לייצר נפרדות (דיפרנציאציה) בתוך הקשר כך שהאדם המתנתק מרגיש שהוא לא יכול לפתח את האני שלו ולשמור על איזון רגשי בתוך המערכת המשפחתית ושרק מרחק יאפשר לו לפתח אני עצמאי.

*אי קבלה של בן/בת הזוג על ידי אחד או יותר מחברי המשפחה, ותחושה של צורך לבחור בין הזוגיות למשפחה.

* הבדלים באורח החיים כגון חזרה בתשובה/שאלה, יציאה מהארון, זוגיות עם בן/בת דת אחרת אשר מייצרים קונפליקט בין ערכים.

*קנאה בין אחים על רקע תחושת אפליה, תחרותיות בין האחים או בין בני הזוג שלהם, מאבקי ירושה.

* גירושים אשר הביאו לניכור הורי או בחירה של הילדים להתנתק מאחד ההורים על מנת להעניש אותו על הנטישה.

נתקים בתוך המשפחה משפיעים כמובן על המעורבים ישירות אך יש להם השפעה רחבה על כל חברי המשפחה. כאשר אמא ובת מנתקות קשר גם הנכדים פעמים רבות נפרדים מסבא וסבתא. כאשר שני אחים מפסיקים להיפגש הם משאירים הורים כואבים ובני דודים שלא ישחקו יחד.

בעבודה עם בני משפחה המעורבים באותו קונפליקט אני מכוונת ליצירת תקשורת חדשה וניקוי וריפוי כאבי עבר. חידוש הקשר ופעמים רבות אף העמקת הקשר תורמים לרווחה האישית של כל אחד מחברי המשפחה.

חשוב להבין שבחידוש הקשר אף צד אינו מפסיד או מוותר על עצמו, אלא שני הצדדים יוצאים מחוזקים כאשר הם לומדים לשמור על הגבולות שלהם, לייצר מרחק/קירבה באופן שמאפשר להם רווחה נפשית.

ובעיקר אנרגיה רבה אשר הופנתה באופן לא מודע כדי לתחזק את הנתק, משתחררת והופכת זמינה למימוש והנאה מהחיים.

אז אם מצאתם את עצמכם בתוך קונפליקט משפחתי,

אפשר ורצוי לבקש תמיכה,

באהבה, שרון.